11 مارس 2020
مارس 11, 2020

معاینات پزشکی سه ماهۀ دوم بارداری

مارس 11, 2020 ۰ Comment

معاینات پزشکی سه ماهۀ دوم بارداری

هفته به هفته بارداری مستلزم انجام معایناتی است تا از سلامت مادر و جنین اطمینان حاصل شود، در سه ماهه دوم بارداری که از آغاز هفتۀ ۱۴ تا پایان هفتۀ ۲۷ خواهد بود، معمولاً باید برای انجام حداقل دو مراقبت طی سه ماهۀ دوم به پزشک مراجعه کنید

که یکی در فاصلۀ هفته‌های ۱۶ تا ۲۰ و دیگری بین هفته‌های ۲۶ تا ۳۰ بارداری است. مگر اینکه مشکل یا عارضۀ خاصی داشته باشید که نیاز به بررسی‌های بیشتری دارد. فراموش نکنید آزمایش‌هایی را که پزشک در جلسات قبلی به شما داده است، همراه خودتان ببرید. در این مطلب می‌توانید با چگونگی آزمایش‌هایی که پزشک در سه ماهۀ دوم انجام خواهد داد آشنا شوید.
معاینات عمومی و روتین:
ابتدا پزشک با مطالعۀ پروندۀ شما به بررسی نتایج آزمایش‌هایی می‌پردازد که در معاینۀ قبلی تجویز کرده است. همچنین پزشک در مورد وضعیت عمومی شما سوال‌هایی خواهد پرسید؛ سوال‌هایی در مورد حالت تهوع، حرکات جنین، وجود ترشح یا لکه‌بینی یا وجود هر نوع انقباض یا دردی در ناحیۀ شکم.

در ادامه، پزشک معایناتی را برای بررسی سلامت شما و جنین انجام خواهد داد، چگونگی برخی از این معاینه‌ها در زیر آمده است:
ثبت کردن وزن و بررسی وزن‌گیری: اضافه کردن وزن به میزان مناسب در دوران بارداری، احتمال سالم ماندن شما و فرزندتان را افزایش می‌دهد. میزان وزنی که لازم است در دوران بارداری اضافه کنید، به وزن و قد شما پیش از باردار شدن و چندقلو بودن یا نبودن فرزندان بستگی دارد. اگر قبلاً اختلالات تغذیه‌ای مثل بی‌اشتهایی داشته‌اید یا در حال حاضر دارید، حتماً به پزشک خود خبر دهید تا اقدامات لازم را در این مورد انجام دهد.
اندازه‌گیری فشار خون: اندازه‌گیری فشار خون، بخشی از معاینات معمول شما در تمام جلسات معاینۀ بارداری است و در تمام معاینات بارداری انجام می‌شود. اگر فشار خون شما بالا باشد، پزشک احتمالاً برای شما آزمایش ادرار تجویز خواهد کرد، زیرا وجود پروتئین در ادرار در کنار فشار خون بالا، یکی از نشانه‌های مسمومیت حاملگی یا پره اکلامپسی است.

علائم دیگر پره‌اکلامپسی شامل اختلالات کارکرد کبد و کلیه، سردرد مداوم یا تاری دید است. پزشک در صورت مشکوک بودن به پره‌اکلامپسی، اقدامات لازم را برای شما انجام خواهد داد. اگر مشکلی در آزمایش ادرار نباشد و تنها فشار خون بالا وجود داشته باشد، احتمالاً فرد دچار فشار خون بارداری شده است.
گوش دادن به ضربان قلب جنین: ضربان قلب جنین از هفتۀ ششم بارداری شروع می‌شود و معمولاً از هفته دوازدهم بارداری به بعد، پزشک با استفاده از گوشی داپلر، صدای ضربان قلب جنین را در مطب پزشک بشنوید. شنیده شدن صدای ضربان قلب جنین به وضعیت قرارگیری جنین، وزن شما و تاریخ دقیق زایمان بستگی دارد و ممکن است برخی از مادران کمی دیرتر امکان شنیدن صدای قلب جنین را داشته باشند. گوش دادن به ضربان قلب جنین از این به بعد بخشی از معاینات بارداری خواهد بود و شما می‌توانید با آوردن همسرتان به مطب پزشک، او را در هیجان شنیدن این صدا شریک کنید.
اندازه‌گیری ارتفاع رحم و بررسی رشد جنین: از هفتۀ ۱۶ بارداری ممکن است پزشک با لمس کردن شکم شما، سایز رحم و جنین را بررسی کند که روز به روز بزرگ‌تر می‌شود. پزشک در جلسات ویزیت در سه ماهۀ دوم با اندازه‌گیری فاصلۀ استخوان اندام تناسلی تا بخش بالایی رحم و مقایسۀ آن با سن بارداری، وضعیت جنین و میزان رشد او را تحت نظر خواهد گرفت. حدوداً از هفتۀ ۲۰ تا ۳۶ بارداری، این اندازه به سانتی‌متر تقریباً با تعداد هفته‌های بارداری شما برابر است، بنابراین اگر در هفتۀ ۲۴ بارداری هستید، این اندازه باید حدوداً ۲۴ سانتی‌متر باشد.
همچنین پزشک دست‌ها و پاهای شما را بررسی خواهد کرد تا در صورت وجود تورم یا هر نوع بثورات، اقدامات لازم را انجام دهد. اگر مشکل یا ناراحتی خاصی دارید، پزشک معاینات بیشتری انجام خواهد داد.