04 آوریل 2020
آوریل 4, 2020

مراقبت های بعد از جراحی بینی

آوریل 4, 2020 ۰ Comment

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی : پس از جراحی بینی افراد با عوارضی گذرا همچون درد ، تورم و کبودی مواجه می شوند. این عوارض بر اثر آسیب دیدگی بافت بینی بوده و کاملا طبیعی است. بنابراین جای نگرانی نداشته و پس از مدتی برطرف می شوند. اما شما می توانید با رعایت یک سری نکات به روند بهبودی خود کمک کنید و به آن سرعت ببخشید. ( جراح بینی بندرعباس )

بنابراین در ادامه قصد داریم شما را در جریان این اقدامات قرار دهیم.

اقداماتی که به کاهش تورم صورت و بینی کمک می کند عبارتند از :

دو الی سه روز اول پس از جراحی بینی از کمپرس یخ استفاده کنید. این کار تاثیر بسیار زیادی در کاهش کبودی صورت دارد. شما می توانید کمپرس یخ را در منزل تهیه کنید به صورتی که چند تکه یخ را در کیسه فریزر انداخته و به روی گونه و چشم های خود بگذارید. همچنین می توانید از داروخانه عینک سوئدی تهیه کنید. توجه داشته باشید که کمپرس به بینی و قالب روی آن فشار وارد نکند.

برای کاهش تورم و کبودی خود حتما از آب کرفس استفاده کنید.
به خوبی استراحت کنید و تا ۴ ماه از انجام کار های سنگین خودداری نمایید. اقداماتی که موجب افزایش ضربان قلب می شوند منجر به افزایش تورم و کبودی صورت خواهند شد.
به هنگام دراز کشیدن سر خود را بالا تر از پاها قرار دهید. در واقع از چند بالش کمک بگیرید و بین زمین و کمر خود زاویه حدود ۳۰ درجه بسازید.
چند روز اول پس از جراحی بینی از غذا های نرم ، میکس شده یا آبکی میل نمایید. غذا هایی همچون سوپ ، فرنی ، شیرموز و آب میوه های طبیعی برای شما مناسب هستند. از روز پنجم به بعد می توانید به تدریج از غذای سفره و خانواده میل کنید.
مراقبت های بعد از جراحی بینیاقداماتی که تا دو هفته پس از جراحی بینی باید از انجام آن ها خودداری کنید عبارتند از :
استعمال دخانیات : استعمال دخانیات در گردش خون و اکسیژن رسانی به آن ایجاد اختلال می کند.

الکل : با مصرف نوشیدنی های حاوی الکل رگ های خونی گشاد شده و احتمال خون ریزی افزایش می یابد.
دارو های رقیق کننده : توجه داشته باشید که تنها از دارو و مسکن هایی که پزشک تجویز نموده استفاده کنید. استفاده سر خود از دارو هایی همچون آسپرین ، پروفن و این قبیل دارو ها موجب رقیق شدن خون شده و موجب افزایش ریسک خون ریزی می شوند.
در این مدت از انجام فعالیت های دندانپزشکی خودداری کنید.
حداقل تا دو هفته از رانندگی کردن اجتناب نمایید.
سایر مراقبت های بعد از جراحی بینی
تا مدتی از رفتن به استخر و شنا کردن خودداری نمایید.
تا دو ماه استفاده از عینک ممنوع می باشد. استفاده از لنز تماسی نرم مانعی ندارد.
توجه داشته باشید که قالب و گچ بینی خیس نشود و از وارد کردن هر جسم خارجی به بینی خودداری نمایید.
با دهان باز عطسه یا سرفه کنید تا به بینی فشار وارد نشود.
در مدتی که نمی توانید از بینی تنفس نمایید، برای جلوگیری از خشکی دهان و حلق از بخار آب استفاده نمایید یا دستمال مرطوبی را جلوی دهان خود قرار داده و به راحتی تنفس نمایید. برای جلوگیری از خشک شدن یا ترک برداشتن لب ها بهتر است از کرم های چرب کننده یا رژ چرب استفاده نمایید.
خونریزی ملایم یا ترشحات خونابه ای از بینی بلافاصله و در چند روز اول بعد از جراحی امری عادی است. این امر با استراحت ، قطره و شستشوی بینی که برای شما تجویز شده برطرف خواهد شد. اگر تامپون در داخل بینی ندارید می توانید پانسمان جلوی بینی خود را ۶ ساعت پس از عمل بردارید.
به مدت دو هفته از صحبت کردن طولانی مدت خودداری فرمایید. سعی کنید در هنگام خندیدن دو لپ خود را بین انگشتان شست و میانه یک دست نگه دارید تا از حرکت در ناحیه بینی جلوگیری کرده باشید. پس از عمل، عطسه کردن با دهان باز منعی ندارد و در گریه از حرکات شدید صورت بپرهیزید.
جهت تمیز کردن دندان ها از مسواک کوچک با موی نرم استفاده کنید. مواظب باشید که با مسواک ضربه ای به لب بالایتان وارد نشود، بنابراین بهتر است در دو هفته اول فقط افقی مسواک نمایید.
مراقبت های بعد از جراحی بینی
مراقبت های بعد از جراحی بینی

به مدت ۶ هفته از خارج کردن ترشحات بینی با فشار اکیدا خودداری کنید. در طول این مدت به خصوص در هفته اول مرتبا بینی خود را در زمان بیداری هر ۲ ساعت و در هفته دوم هر ۴ ساعت با سرمی که برای شما تجویز شده شستشو دهید. ( از سرنگ ۵ یا ۱۰ سی سی بدون سوزن کمک بگیرد، سرنگ را از سرم پر کرده ، در حالت دراز کش سر سرنگ را داخل سوراخ بینی خود نمایید و در هر طرف ۱۰ سی سی را تخلیه نمایید). سرمی که وارد حلق شما می شود را یا قورت دهید یا در ظرفی تف کنید. بدینوسیله نه تنها راه تنفس شما باز تر می شود بلکه دلمه های خون نیز به تدریج خارج شده و شما راحت تر تنفس خواهید کرد. شستشو را از ۶ ساعت پس از جراحی شروع کنید. بهتر است حرارت سرم مورد استفاده در حد ولرم باشد.
فقط در هفته اول در صورت گرفتگی شدید از قطره بینی تجویز شده به میزان ۵ قطره درهر سوراخ بینی استفاده نمایید. ممکن است در هفته اول به مدت ۳-۲ روز بینی تان توسط قطره بینی هم باز نشود، نگران نباشید این مسئله به دلیل تورم داخل بینی است و به تدریج برطرف خواهد شد.
در صورتیکه دلمه های خون یا ترشحات در داخل بینی سفت شده و قابل شستشو نباشند از چند قطره روغن گیاهی مانند روغن بادام یا زیتون استفاده کنید و پس از نرم شدن ، ترشحات را با سرم بشویید. با استفاده از گوش پاک کن آغشته به پماد آنتی بیوتیک ( تتراسیکلین چشمی یا پوستی یا جنتامایسین چشمی ) با ملایمت می توانید ترشحات را خارج کنید.
ممکن است احساس سرماخوردگی از عمل داشته باشید که اگر با تب همراه نباشد، این حالت موقتی بوده و جای نگرانی نیست. گلودرد پس از جراحی ناشی از آثار لوله تنفس در حین بیهوشی می باشد که پس از چند روز با خوردن غذا های نرم و آرام صحبت کردن برطرف خواهد شد.
معمولا برش یا بخیه ای بر روی پوست بینی شما وجود ندارد. در تعدادی از بیماران که بخیه دارند، بین روز چهارم تا هفتم بخیه ها در مطب برداشته می شوند.
در طی دو هفته اول پوشیدن لباس های یقه بسته ، یقه اسکی یا تی شرت باعث آسیب یا فشار به بینی شما خواهد شد. ترجیحا از لباس هایی استفاده نمایید که یقه باز داشته یا از پشت یا از جلو دکمه بخورد.
مراقبت های ویژه از قالب و چسب ( نگهدارنده های بینی ) :

در انتهای عمل جراحی بر روی بینی شما قالبی از جنس پلیمر سبک (به جای گچ که سابقاً استفاده می شد.) قرار داده می شود. قالب نصب شده بر روی بینی شما جهت جلوگیری از جابه جایی استخوان های آن می باشد لذا از دست زدن ، ضربه زدن و خیس نمودن آن خودداری فرمایید.
چسب های زیر چشم خود را می توانید ۴-۳ روز بعد از عمل برداشته و زیر آن را با پنبه یا دستمال مرطوب تمیز نمایید.
بین روز چهارم تا هشتم پس از عمل ، قالب در مطب برداشته خواهد شد. خواهشمند است ۳-۲ ساعت قبل از مراجعه، به حمام رفته و به مدت ۱۵ دقیقه با آب ولرم سر و صورت و بدن خود را بشویید. ریختن آب بر روی قالب بینی در این زمان منعی ندارد.
بعد از برداشتن قالب بر روی بینی شما به منظور ثبات بیشتر برای روند ترمیم چسب زده خواهد شد که حدوداً ۱ هفته می بایست از آن مراقبت نمایید. مواظب باشید آب به چسب ها نرسد. پس از طی مدت ذکر شده به حمام رفته و زیر آب ولرم چسب ها را از پوستتان جدا نموده و با ملایمت بوسیله الکل ، پوست بینی تان را تمیز کنید و سپس با شامپوی سر ، پوست بینی خود را شستشو دهید. در صورت جدا نشدن چسب ها از بینی ، از یک گوش پاک کن آغشته به الکل کمک بگیرید.
مراقبت های بعد از جراحی بینینحوه استراحت و فعالیت در دوران پس از جراحی :
در طی دو هفته اول پس از جراحی، هنگام استراحت دو بالش بزرگ زیر سر، ۲ بالش متوسط زیر شانه ها و پشت و ۱ بالش متوسط زیر کمر خود قرار دهید، به طوریکه نیم تنه فوقانی شما با زمین زاویه ای حدود ۳۰-۱۵ درجه داشته باشد. رعایت این نکته به کم شدن ورم و کبودی شما کمک موثری خواهد کرد.
در طی ۲ هفته اول تحت هیچ شرایطی بر روی شکم نخوابید. خوابیدن به پهلو ها بطور متوالی مجاز می باشد.
پس از عمل نیاز به استراحت مطلق ندارید و بهتر است در بیشتر مواقع حالت نشسته یا ایستاده داشته باشید تا ورم صورت شما به حداقل ممکن کاهش یابد.
به مدت ۶ هفته از بالش های نرم استفاده نمایید و به مدت ۱۵ روز از نزدیکی بپرهیزید.
از روز سوم پس از عمل، بیرون رفتن از منزل آزاد است.
رانندگی یا بستن کمربند ایمنی از روز چهارم پس از عمل مجاز می باشد.
در ۲ هفته اول پس از عمل، ختم نمودن سر در حد مطالعه مجاز می باشد. ( ۴۵-۳۰ درجه ). پس از ۲ هفته خم نمودن سر به هر میزان که می خواهید آزاد است.
به مدت ۶ هفته از فعالیت های شدید فیزیکی از قبیل برداشتن اجسام سنگین ( بیش از ۱۰ کیلوگرم ) و انجام حرکات بدنی یا ورزشی سنگین که باعث برافروخته شدن صورت شما میگردد خودداری فرمائید. به مدت ۱ ماه از شنا کردن و ۲ ماه از شیرجه در آب بپرهیزید. از ورزش های رزمی یا ورزش هایی که با احتمال ضربه توپ به بینی همراهند به مدت ۳ ماه اجتناب نمایید.
به مدت ۳ ماه از حضور در مکان های شلوغ و پر ازدحام پرهیز کنید و در صورت وقوع نزاع و درگیری سریعا محل را ترک نمایید. در طی این مدت بازی با کودکان نیز ممکن است باعث وارد شدن ضربه به بینی شما گردد.
رژیم غذایی :
مراقبت های بعد از جراحی بینی

در روز عمل بهتر است از مایعات و سوپ کم چرب استفاده نمایید. مایعات ترش مزه نباشند.
از روز پس از عمل محدودیت خاصی در رژیم غذایی شما وجود نخواهد داشت اما بهتر است از غذا های نرم ( برنج، خورشت ) کباب کوبیده، ماکارانی، نان، تخم مرغ و غیره یا غذا های مولینکس شده به مدت ۲ هفته استفاده کنید.
از خوردن ساندویچ ، ته دیگ، آجیل، کباب برگ، استیک و خوردنی هایی که نیاز به جویدن یا گاز زدن محکم دارند به مدت ۲ هفته بپرهیزید.
برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید و مایعات را مستقیما از لیوان یا با قاشق بیاشامید.
استفاده از شیر، لبنیات، تخم مرغ و گوشت باعث ترمیم زود هنگام می شود. انواع میوه ها، سبزیجات تازه یا پخته شده و کمپوت ها به علت دارا بودن ویتامین و مواد معدنی برای ترمیم زخم شما بسیار مفید می باشند.
نحوه نظافت و آرایش کردن در دوران پس از جراحی :
از روز پس از عمل می توانید از گردن به پایین را با استفاده از دوش دستی یا خوابیدن در وان با آب ولرم بشویید.
موهای خود را می توانید به روش آرایشگاهی ( سر به عقب ) به کمک فرد دیگری بشویید. هنگام شستن دقت نمایید تا قالب یا چسب روی بینی شما خیس نگردد.
جهت تمیز نمودن صورت خود در ۲ هفته اول، از دستمال مرطوب استفاده کنید و از ریختن مستقیم آب بر روی صورت اکیدا خودداری فرمایید.( ریختن مستقیم آب بر روی صورت ۳-۲ ساعت قبل از برداشتن قالب مجاز می باشد).
مراقبت های بعد از جراحی بینی

اگر دارای پوستی چرب هستید می توانید صورت خود را با پنبه آغشته به الکل تمیز کنید تا از جوش های ناشی از ازدیاد چربی پوست جلوگیری کرده باشید.
در پایان هفته اول پس از جراحی ، مجاز به آرایش صورت و در پایان هفته سوم مجاز به اپیلاسیون صورت می باشید.
به مدت ۶ هفته نباید عینک را مستقیما به روی بینی خود قرار دهید. قرار دادن عینک در هفته اول بر روی قالب بینی اشکالی ندارد. در صورتیکه با استفاده ازچسب ضد حساسیت عینک به پیشانی متصل شود، از همان روز اول پس از برداشتن چسب می توانید از عینک استفاده کنید. اگر دارای لنز های چشمی ( تماسی ) هستید، از روز سوم بدون هیچ منعی می توانید از آن ها استفاده نمایید.
به مدت ۶ ماه از قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم نور خورشید خودداری کنید. در صورت لزوم، از کلاه های لبه دار یا کرم های ضد آفتاب ( SPF=30 ) استفاده کرده یا با متخصص پوست مشورت نمایید.
ممکن است تا ۶ ماه پس از عمل صورت شما جوش ( آکنه ) بزند که لازم است به پزشک متخصص پوست مراجعه نمایید. وجود جوش ها مانعی برای کاهش ورم و جمع شدن پوست بینی شما می باشد.
مواردی که بهتر است رعایت کنید :
به مدت ۶ هفته پس از جراحی، خود را در معرض کوران هوای سرد ( روبه روی باد کولر ) و هوای گرم ( سونا، بخور گرم، آفتاب گرفتن ) قرار دهید. در دو هفته اول خود را در معرض طولانی مدت و مستقیم وسایل حرارت زا مانند اجاق گاز یا بخاری قرار دهید.
اعمال دندانپزشکی را می توانید ۴ هفته پس از جراحی شروع نمایید.
به مدت دو هفته از همجواری با افراد سرما خورده بپرهیزید.
شما می توانید پس از ۷-۵ روز پس از جراحی به سر کار خود باز گردید. این زمان بسته به وضعیت شما قابل تمدید است. مسافرت از روز دوم پس از عمل مانعی ندارد.
مراقبت های بعد از جراحی بینی

به خاطر اثر چسب های بینی ممکن است تصور نمایید که بینی شما بیش از حد بالا برده شده است، اما پس از برداشتن چسب ها نوک بینی به تدریج در وضعیت طبیعی خود قرار می گیرد. معمولا نوک بینی آخرین جایی است که ورم آن می خوابد. به خصوص در بینی های گوشتی مدت زمان بیشتری طول می کشد تا ورم بینی فروکش نماید. در طی این مدت بینی موقتا بزرگ جلوه می کند لذا نگران نباشید.
به دلیل قرار دادن غضروف در نوک بینی در حین عمل، شما پس از عمل افتادگی در نوک بینی نخواهید داشت، لذا پس از دو ماه با بینی خود طبیعی رفتار نمایید.
هفته اول و دوم بعد از عمل مهمترین زمان بعد از جراحی بینی می باشد، زیرا ورم و کبودی احتمالی از یک طرف و انتظارات و شتاب شما و اطرافیانتان برای دیدن شکل جدید بینی و صورت از طرفی دیگر، ممکن است باعث شود که شما در دو هفته اول دچار اضطراب و افسردگی شوید. بهترین راه برای سپری کردن این دوره کوتاه، صبر و بردباری و توجه به توصیه های پزشک معالج و پرهیز از حضور مداوم در مقابل آینه و مقایسه بینی خود با دیگران و توجه به نکات مثبت توسط اطرافیان می باشد.
در انتها پیشنهاد می کنم در گرفتن نتیجه مطلوب عجله ننمایید. منطقی و صبور باشد و به خاطر داشته باشید که نتایج جراحی زیبایی بینی را برای همه عمر نیاز دارید نه برای چند ماه اول پس از عمل، لذا به جراح خود اعتماد کنید زیرا تنها اعتماد است که می تواند در پیمودن گام های بعدی تا حصول نتیجه نهایی به شما کمک کند و بدانید که جراحتان در تمام مراحل همراه شما خواهد بود.
خرسندی شما از نتیجه عمل موجب شادی پزشک و تیم جراحی تان می شود. تضمین ما به شما داشتن بینی زیبا تر نسبت به قبل می باشد. شادمانه زندگی کنید تا شاد بمانید.