علت پارگی کیسه آب جنین در بارداری چیست و چه علائمی دارد؟

پارگی زودرس کیسه آب زمانی رخ می‌دهد که کیسه غشای حامل جنین و مایع آمنیوتیک قبل از زایمان پاره شود. در اغلب موارد پارگی کیسه آب باعث شروع فرآیند زایمان شده و مداخله بیشتری لازم نیست. (در برخی موارد، انقباضات و دردهای زایمانی خود به خود آغاز نمی‌شود و القای زایمان لازم است).

اما یک مشکل بزرگ‌تر، “پارگی زودرس کیسه آب قبل از ترم” است که در آن پارگی کیسه آب قبل از هفته ۳۷ بارداری رخ می‌دهد.

دریافت مراقبت‌های کامل دوران بارداری، داشتن تغذیه مناسب و اجتناب از سیگار کشیدن می‌تواند احتمال بروز پارگی زودرس کیسه آب قبل از ترم را کاهش دهد.
عوامل زیر شما را بیشتر در معرض خطر پارگی کیسه آب قرار می‌دهد:
– سیگار کشیدن در دوران بارداری
– سابقه پارگی قبلی کیسه آب
– ابتلا به بیماریهای مقاربتی خاص
– عفونت باکتریایی واژن
– جدا شدن جفت
– خونریزی مزمن واژن در دوران بارداری
– چندقلوزایی

علائم و نشانه‌ های پارگی کیسه آب در بارداری
علامت پارگی کیسه آب، نشت و خروج مایع از واژن است. راه تشخیص نشت مایع آمنیوتیک از ادرار این است که بوی آن را استشمام کنید. اگر بوی آن مانند بوی آمونیاک باشد، احتمالاً ادرار است. اما اگر دارای بوی تا حدودی شیرین باشد، احتمالاً مایع آمنیوتیک می‌باشد. اگر احتمال پارگی کیسه آب وجود دارد، با پزشک خود تماس بگیرید تا فوراً تحت معاینه و بررسی قرار بگیرید.
آیا پارگی کیسه آب نگران کننده است؟
خطر عمده پارگی زودرس کیسه آب قبل از ترم، وقوع زایمان زودرس است که با خطرات خاصی برای شما و نوزادتان همراه است. خطرات دیگر شامل عفونت مایع آمنیوتیک است و اگر سر جنین هنوز به سمت دهانه رحم نچرخیده باشد، خطر پایین افتادگی و یا فشردگی بند ناف وجود دارد.

پارگی کیسه آب جنین,علت پارگی کیسه آب جنین,بارداری
بسیاری از زنانی که دچار پارگی زودرس کیسه آب می‌شوند، دارای عوامل خطر نیستند

عوامل
در اغلب موارد، علت پارگی زودرس کیسه آب ناشناخته است. برخی از علل یا عوامل خطر ممکن است شامل موارد زیر باشد:
– عفونت‌های رحم، دهانه رحم یا واژن
– کشش بیش از حد غشای آمنیوتیک
– سیگار کشیدن
– سابقه عمل جراحی و یا بیوپسی (نمونه‌برداری) گردن رحم
– سابقه پارگی زوردرس کیسه آب و پارگی زودرس کیسه آب قبل از ترم در بارداری قبلی
** بسیاری از زنانی که دچار پارگی زودرس کیسه آب می‌شوند، دارای عوامل خطر نیستند.
پس از پارگی کیسه آب‌ چه اتفاقی می‌افتد؟
انجام یک آزمایش ساده در بیمارستان می‌تواند پارگی کیسه آب شما را تأیید کند. پزشک‌تان دهانه رحم شما را معاینه خواهد کرد تا ببیند آیا شل‌تر شده و شروع به گشاد شدن کرده است یا خیر. اگر پزشک وقوع پارگی زودرس کیسه آب قبل از ترم را تأیید کند، لازم است تا زمان تولد نوزادتان در بیمارستان بستری شوید.
پارگی کیسه آب بعد از ۳۷ هفته بارداری
اگر بارداری شما از هفته۳۷ گذشته است، نوزادتان آماده به دنیا آمدن است و بزودی باید وارد مرحله زایمان شوید. هر چه شروع زایمان بیشتر طول بکشد، خطر ابتلا به عفونت بیشتر است. شما می‌توانید مدت کوتاهی صبر کنید تا زمانی که زایمان شما شروع شود و یا اینکه می‌توانید داروهایی برای القای زایمان دریافت کنید. در زنانی که در عرض ۲۴ ساعت پس از پارگی کیسه آب زایمان می‌کنند، احتمال ابتلا به عفونت کمتر است. بنابراین اگر زایمان شما شروع نمی‌شود، القای زایمان برای شما ایمن‌تر است.

پارگی کیسه آب جنین,خطرات پارگی کیسه آب جنین,کیسه آب جنین
اگر فکر می‌کنید که کیسه آب شما پاره شده بلافاصله با پزشک تماس بگیرید
پارگی کیسه آب بین هفته ۳۴ و ۳۷ بارداری
اگر شما بین هفته ۳۴ و ۳۷ بارداری دچار پارگی کیسه آب خود شوید، پزشک شما به احتمال زیاد روش القای زایمان را پیشنهاد خواهد داد. برای نوزادتان ایمن‌تر است که چند هفته زودتر به دنیا بیاید تا شما نیز در معرض خطر عفونت قرار نگیرید.
پارگی کیسه آب قبل از هفته ۳۴ بارداری
اگر کیسه آب شما قبل از هفته ۳۴ پاره شود، مشکل شما جدی‌تر خواهد بود. اگر هیچ نشانه‌ای از عفونت وجود ندارد، پزشک ممکن است زایمان شما را با استراحت در بستر به تعویق بیندازد. شما همچنین داروهای استروئیدی را برای کمک به سرعت رشد ریه‌های نوزادتان دریافت خواهید کرد. اگر ریه‌های نوزادتان قبل از به دنیا آمدن، زمان بیشتری برای رشد داشته باشد، وضعیت سلامت نوزاد شما بهتر خواهد بود.

شما همچنین برای جلوگیری از ابتلا به عفونت، داروی آنتی‌بیوتیک دریافت خواهید کرد. شما و جنین‌تان تحت مراقبت و کنترل دقیق در بیمارستان قرار خواهید گرفت. پزشک ممکن است برای بررسی ریه‌های جنین آزمایشات لازم را انجام دهد. هنگامی که ریه‌ها به اندازه کافی رشد کرده‌اند، پزشک القای زایمان را شروع خواهد کرد.
پیشنهادات
– اگر فکر می‌کنید که کیسه آب شما پاره شده بلافاصله با پزشک تماس بگیرید. برخی از چیزهایی که باید به آن توجه کنید این است: مایع خارج شده چه رنگی است؟ آیا به رنگ روشن است یا به رنگ روشن همراه با ذرات سفید، قهوه‌ای یا سبز است؟
– بوی آن چگونه است؟ لطفاً لباس خود را که مایع آمنیوتیک شما روی آن ریخته برای بررسی دقیق‌تر نگه دارید.
به تغذیه مناسب خود ادامه دهید. زیرا به زودی نوزادتان متولد خواهد شد. پس سطح انرژی خود را بالا نگه دارید. شما باید سیستم ایمنی بدنتان را برای خود و نوزادتان قوی نگه دارید.
– دمای بدن خود را در هنگام شروع پارگی کیسه آب چک کنید و هر چند ساعت یکبار تا زمان تولد نوزادتان دمای بدن خود را کنترل کنید.