11 مارس 2020
مارس 11, 2020

زایمان طبیعی و سزارین

مارس 11, 2020 ۰ Comment

زایمان طبیعی و سزارین

فرزندان یکی از بزرگترین زیبایی ها و دلخوشی های زندگی هر پدر و مادری است. مادران باردار به جهت دنیا آوردن فرزند یا فرزندان خود ۲ روش زایمان طبیعی و سزارین را پیش رو دارند. در ادامه هریک را توضیح داده و به تفاوت آن ها می پردازیم. ( جراح و متخصص زنان )

زایمان طبیعی و سزارین
زایمان طبیعی

زایمان طبیعی یک روش سنتی برای تولد نوزاد می باشد. پزشک در این روش بنا به نیاز مادر می تواند از داروهای تسکین دهنده درد یا داروهای تسریع کننده زایمان استفاده نماید. در زایمان طبیعی نوزاد از طریق کانال زایمان متولد می گردد و مادر نیازی به جراحی و بیهوشی ندارد.
زایمان سزارین

در زایمان سزارین که یک روش جراحی محسوب می شود، برشی بر روی شکم و رحم مادر انجام گرفته و نوزاد از رحم مادر خارج می گردد. پزشک در معاینات قبل از زایمان و در دوران بارداری توان مادر را به جهت زایمان طبیعی بررسی کرده و چنانچه مادر امکان زایمان طبیعی را نداشته باشد عمل سزارین را برای او تجویز می کند و می تواند زمان انجام آن را مشخص نماید که به آن سزارین برنامه ریزی شده می گویند اما در برخی موارد هم هست که مادر برای زایمان طبیعی اقدام نموده اما به علل پیش بینی نشده ای ممکن است مادر یا کودک در خطر قرار بگیرند که در آن صورت نیز عمل سزارین اورژانسی انجام می گیرد.
چه زمان سزارین انجام می شود

در موارد زیر زایمان طبیعی امکان پذیر نبوده و از زایمان سزارین استفاده می شود:

به هنگام عدم پیشرفت مراحل زایمان
در شرایطی که عمل اکسیژن رسانی به جنین افت می کند
هنگامی که جنین در شرایط صحیح برای تولد به سبک طبیعی قرار نمی گیرد و به اصطلاح در رحم نمی چرخد.
چنانچه مادر چند قلو داشته باشد.
زمانیکه جنین بیش از اندازه بزرگ باشد.
اگر مادر بیماری خاصی داشته باشد.
هنگامی که بند ناف در موقعیت خطرناکی قرار گرفته باشد.
در صورتی که جفت دچار اشکال بوده و عمل خونرسانی به جنین را با اختلال مواجه کند.

تفاوت زایمان طبیعی و سزارین

یکی از دغدغه های مادران جوان این است که کدام یک از روش های زایمان برای آن ها بهتر است: زایمان طبیعی یا سزارین

انتخاب روش زایمان پس از انجام آزمایشات و معاینات لازم از طرف پزشک معالج شما توصیه می گردد. در ادامه برخی مزایا و معایب زایمان طبیعی و سزارین را شرح می دهیم:

تفاوت تاریخ زایمان طبیعی و سزارین : در زایمان طبیعی امکان تشخیص دقیق زمان زایمان وجود ندارد و یک زمان حدودی به مادر گفته می شود اما در سزارین این امکان وجود دارد.
درد زایمان طبیعی بیشتر است یا سزارین : با توجه به اینکه در زایمان سزارین بیهوشی یا بی حسی موضعی انجام می گیرد بنابراین به هنگام تولد نوزاد اغلب مادر دردی را احساس نمی کند اما پس از رفع بیهوشی و بی حسی ممکن است دردهای پس از انجام جراحی سزارین به سراغ او بیاید.
باتوجه به اینکه معمولا در مراحل زایمان طبیعی زخم و برشی بر بدن ایجاد نمی شود در نتیجه بهبودی در مادرانی که زایمان طبیعی دارند سریع تر اتفاق می افتد.