12 مارس 2020
مارس 12, 2020

جراحی انحراف بینی

مارس 12, 2020 ۰ Comment

جراحی انحراف بینی

جراحی انحراف بینی : بینی از چندین ساختار تشکیل شده است؛ استخوان که قسمت بالای بینی را تشکیل می دهد، دو غضروف زوج در پایین و بالای بینی که به آن ها غضروف های بالا و پایین گفته می شود، یک غضروف بزرگ هم در وسط بینی وجود دارد که در اصطلاح به آن تیغه میانی یا سپتوم می گویند. ( متخصص گوش و حلق و بینی زاهدان )

بیماری که دچار مشکل انحراف بینی است در واقع سپتوم یا تیغه وسط بینی او به یک طرف منحرف بوده و میزان انحراف به اندازه ای است که موجب بروز مشکلات تنفسی و علائم بالینی در افراد می شود.

در واقع به کجی غضروف میانی بینی که موجب بروز مشکلات ظاهری و تنفسی در بینی می شود، انحراف بینی گفته می شود.

دلایل انحراف بینی
انحراف و کجی بینی ممکن است مادرزادی باشد؛ امکان دارد این غضروف به دلیل فشارهایی که در اثر تنگی رحم یا زایمان به جنین وارد می شود کج شده و انحراف پیدا کرده باشد.

در برخی موارد کجی تیغه پس از زایمان و در فرآیند رشد بینی و در طی چندین سال اتفاق می افتد.

از دیگر مواردی که در کج شدن تیغه بینی موثر هستند می توان به ضربات وارد شده به بینی در کودکی اشاره کرد؛ باید به شکستگی های بینی در کودکی که در اثر ضربه ایجاد می شوند توجه ویژه کرده و آن ها را جدی گرفت زیرا در صورت عدم درمان به موقع منجر به انحراف تیغه وسط بینی خواهند شد.

تشخیص انحراف بینی
پزشک در درجه اول برای تشخیص این مشکل از معاینه بالینی بهره گرفته و سپس اقدامات پاراکلینیکی همچون آندوسکوپی بینی و سینوس و سی تی اسکن را انجام داده و در صورت وجود انحراف برای درمان انحراف بینی اقدام می کند.

باید بگوییم که درمان دارویی و موارد دیگری همچون “ جراحی بینی با لیزر ” هیچ تاثیری در برطرف کردن این مشکل نداشته و تنها راه درمان آن جراحی می باشد.

درمان انحراف بینی

در ابتدا باید بگوییم که همه انحرافات موجود در تیغه بینی نیاز به جراحی نداشته و تنها افرادی که دارای شرایط زیر هستند ملزم به انجام جراحی انحراف بینی می باشند:

وجود انحراف موجب عدم تقارن بینی شود.
تنفس فرد با اشکال روبرو شده و فرد دچار آسیب های تنفسی شده باشد.
ظاهر بینی تحت تاثیر قرار گرفته و کج شده باشد.
انحراف موجب گرفتگی یک طرفه یا دو طرفه و همچنین بروز سینوزیت در فرد شده باشد.
هزینه جراحی انحراف بینی
چنانچه جراحی صرفا جهت برطرف کردن مشکل انسداد و گرفتگی بینی انجام شود بینه هزینه آن را متقبل خواهد شد، اما در صورتی که بیمار تمایل به اصلاح همزمان کجی ظاهری بینی داشته باشد جزو جراحی های زیبایی محسوب شده و مشمول بیمه نمی شود.