28 مه 2019
می 28, 2019

تشخیص زود هنگام سرطان

می 28, 2019 ۰ Comment

تشخیص زود هنگام سرطان

برای بررسی توده های مشکوک به سرطان سینه ، روش های مختلفی برای تشخیص وجود دارد ، اما تشخیص زود هنگام سرطان سینه برای ما اهمیت دارد . روش های تشخیصی گاهی به تنهایی و گاهاً بهمراه یکدیگر به کار برده می شوند . معاینه بالینی توسط پزشک ، BSE  ، غربالگری با ماموگرافی ، سونوگرافی ، نمونه برداری و MRI از روش های تشخیص زود هنگام سرطان پستان می باشند .

تشخیص زود هنگام سرطان

تنها روش قطعی در تشخیص سرطان ، بیوپسی یا نمونه برداری می باشد ، در این روش بخشی از تومور یا کل آن از سینه تخلیه می شود و با میکروسکوپ توسط متخصصین آسیب شناسی مورد بررسی قرار می گیرد .

بر اساس شرایط بیمار و اندازه توده تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی با روش جراحی نمونه برداری از توده انجام می شود . محل تومور در سینه را برش داده و بخشی از تومور یا کل آن از سینه خارج شده و محل برش را بخیه می زنیم .
تشخیص زود هنگام سرطان سینه

بیمار در روز بعد از جراحی می تواند به انجام کار های روزانه اش بپردازد . البته تا چند هفته نباید از دستی که نمونه برداری از آن سمت انجام شده ، برای بلند کردن اجسام سنگین استفاده نماید . زخم محل نمونه برداری به طور معمول در کم تر از ده روز بهبود می یابد .

برای نمونه برداری روش های دیگری نیز وجود دارد . به عنوان نمونه ، تحت بی حسی موضعی یک برش بسیار کوچک ایجاد می شود و توسط سوزن مخصوص چند نمونه از توده برداشته می شود . این روش ساده و راحت است و تقریباً می توان آزمایشات مورد نظر را بر روی این نمونه ها انجام داد .

در برخی موارد ، در ابتدای کار در عمل جراحی نمونه برداری انجام می شود . در مواردی که درصد احتمال سرطانی بودن تومور بالا باشد و روش های تشخیصی دیگر مانند ماموگرافی نیز احتمال بدخیم بودن تومور را تایید کرده باشند ، بعضی از جراحان ترجیح می دهند از بیمار در اتاق عمل و تحت بیهوشی عمومی نمونه فوری بگیرند و به آزمایشگاه ارسال نموده و در صورتی که نتیجه آزمایش سرطانی بودن تومور را تایید کند ، عمل جراحی پستان را همان  موقع انجام بدهند .
روش های تشخیص زود رس در سرطان سینه

در عصر حاضر سرطان سینه و درمان آن از معضلات مهم در بین تمام مردم جهان می باشد . با در نظر داشتن این موضوع که میزان شیوع ابتلا به سرطان بالا رفته است ، مقابله ومبارزه با این بیماری دارای اهمیت ویژه ای است . مقابله با بیماری دو بخش پیشگیری و درمان را در بر دارد . در سرطان ها با توجه به این که در بیشتر موارد ابتلا دلیل مشخصی را نمی توان یافت ، پیشگیری مفهومی دیگر پیدا می کند . دانشمندان علوم بهداشتی واژه دیگری با اسم غربالگری را برگزیده اند .

هدف از غربالگری تشخیص زودرس سرطان پستان ، هنگامی که توده هنوز کوچک است و به سایر اندام های بدن منتشر نشده است .

تشخیص زود هنگام سرطان ۲

چند روش برای تشخیص زود هنگام سرطان وجود دارد ؟

در شرایط فعلی سه روش برای تشخیص زود هنگام سرطان پستان وجود دارد که استفاده از آن به سن فرد بستگی دارد و ممکن است تواماً یا مجزا به کار گرفته بشود :

خود آزمایی سینه هر ماه
معاینه کامل پستان توسط پزشک
ماموگرافی

راه های تشخیص و درمان سرطان سینه
آزمایشات ژنتیکی

آزمایشات ژنتیکی دو ژن را که مسئول بروز سرطان سینه می شوند شناسایی نموده و افرادی که مستعد این بیماری هستند را با غربالگری تحت نظر قرار می دهد.
بیوپسی سینه

برداشتن یک غده آشکار از غده لنفاوی زیر بغل بهتر از تخلیه کامل غدد لنفاوی است چون برداشتن کامل غدد لنفاوی باعث افزایش احتمال لنف ادم خواهد شد.
تارگت درمانی

تارگت درمانی برای تکمیل دوره درمان سرطان سینه بدخیم  و برای بیمارانی که مبتلا به سرطان سینه مهاجم و غیر قابل کنترل هستند انجام می شود تا باعث افزایش طول عمر فرد شوند.
لیزر

استفاده از لیزر برای برداشتن کانون های منفرد سرطانی مخصوصا متاستازهای محدود مورد استفاده قرار می گیرد که در مرحله تحقیقات قرار دارد برای تایید شدن.
اشعه درمانی

روشی موثر و کوتاه مدت و کم عارضه برای درمان می باشد.
شیمی درمانی

امروزه برای انجام شیمی درمانی با تحقیقات داروهایی که عارضه کمتری دارند را برای فرد تجویز می نمایند.
هورمون درمانی

هورمون درمانی برای کنترل هورمون استروژن که مسئولیت تشدید و عود بیماری سرطان سینه را برعهده دارد.

تحقیقات کلینیکی زیادی انجام گرفته و در حال انجام است تا داروهای موثر تری و در عین حال کم عارضه تر و با طول درمان کمتری جهت شیمی درمانی تجویز شود.