11 مارس 2020
مارس 11, 2020

بیماری زگیل تناسلی

مارس 11, 2020 ۰ Comment

بیماری زگیل تناسلی

زگیل تناسلی ، یکی از شایع ترین بیماری های عفونی و پوستی به شمار می رود و در دسته بیماری های آمیزشی قرار دارد. ویروس HPV ، عامل به وجود آورنده زگیل تناسلی می باشد. این بیماری به راحتی ، از راه تماس مستقیم پوست با پوست فرد مبتلا و به طور کلی از طریق مجاورت پوستی منتقل می گردد. ( بهترین متخصص زنان در تهران )


میزان سرایت بیماری زگیل تناسلی بسیار بالا است و به جرأت می توان گفت که با اولین رابطه جنسی به سرعت انتقال می یابد.

در ارتباط با شیوع این بیماری باید گفت که میزان اپیدمی زگیل تناسلی در مردان و زنان ، تقریبا به یک اندازه می باشد و احتمال ابتلا به آن در بازه سنی ای که افراد به لحاظ جنسی فعال هستند ( ۱۲ الی ۳۵ سال ) تشدید می گردد.

ناگفته نماند که متاسفانه احتمال ابتلای کودکان بویژه کودکان زیر ۲ سال نیز به این بیماری وجود دارد.

تماس مستقیم دست فرد مبتلا با پوست کودک یا تجاوز جنسی به وی از علل ابتلا به این بیماری در کودکان محسوب می گردد.

علائم زگیل تناسلی :

علائم زگیل تناسلی در نقاطی از بدن که بیشتر در رابطه جنسی درگیر هستند بروز می نماید.

بنابراین عمدتا شاهد پیداش علائم این بیماری در خود ناحیه تناسلی ( در اثر ارتباط واژینال ) ، مقعد ( در اثر ارتباط جنسی مقعدی ) و دهان ، لب ، زبان و گلو ( در اثر رابطه جنسی دهانی ) خواهیم بود.

لازم به ذکر است که علائم بیماری زگیل تناسلی کاملا واضح و مشخص است ، لذا غالبا از جانب خود فرد به سهولت قابل تشخیص می باشد.

البته در پاره ای موارد ، زائده های ناشی از این بیماری در داخل اندام تناسلی یا دهانه رحم به وجود آمده و اغلب فاقد عوارض خاصی هستند.

از این رو در چنین شرایطی ، فرد نمی تواند به سادگی بیماری را تشخیص دهد و به منظور تشخیص زگیل تناسلی نیاز به بررسی های پزشکی می باشد.

درمان زگیل تناسلی :

غالبا افرادی که مبتلا به زگیل تناسلی می باشند با این سوال مواجه هستند که آیا زگیل تناسلی درمان دارد ؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت که جهت درمان زگیل تناسلی روش های درمانی متعددی وجود دارد و در وهله اول مواجهه با آن می بایست به پزشک متخصص مراجعه نمود.

لازم به ذکر است که برخی از انواع ویروس HPV در صورت عدم درمان به موقع ممکن است منجر به بروز انواع سرطان شوند ، لذا در صورت مواجهه با این بیماری باید هر چه سریع تر اقدام به درمان آن صورت پذیرد تا روند درمان ساده تر گردد.