25 آگوست 2020
آگوست 25, 2020

افسردگی چیست؟

آگوست 25, 2020 ۰ Comment

افسردگی چیست؟

همه ما گاهی وقت ها حس خستگی، بدبختی و ناراحتی می کنیم، این احساسات معمولاً بیش از یک یا دو هفته ماندگاری ندارد و آنقدر هم با روند زندگی ما تداخل ایجاد نمی کند. گاهی وقت ها علت خاصی برای آن وجود دارد، گاهی هم تنها از غم و اندوه ناشی میشود.


ما معمولاً خودمان از پس آن ها برمی آییم و نیازی به کمک گرفتن از افراد دیگر نداریم.

زمانی اشخاص افسردگی جدّی دارند که:

– حس افسردگی سریع رفع نشود.

– به قدری حالشان بد باشد که زندگی روزانه آن ها دچار اختلال گردد.

افسردگی چیست؟

یک وضعیت خلقی شامل کم حوصلگی و فرار از فعالیت یا بی علاقگی و بی‌میلی است و میتواند بر روی افکار، رفتار، احساسات و خوشی و سلامت یک شخص تأثیر بگذارد.

افرادی که دارای وضعیت افسردگی هستند، میتوانند حس ناراحتی، استرس، پوچی، نومیدی، درماندگی، بی ارزشی ، شرمساری یا بیقراری داشته باشند.

امکان دارد آنها شوق خود در انجام فعالیت هایی که زمانی برای شان لذتبخش بوده از دست بدهند، نسبت به غذا بی میل و کم اشتها شوند، تمرکز خویش را از دست بدهند، در بخاطرسپردن جزئیات و تصمیم گیری دچار مشکل شوند، در ارتباطات خود به مشکل برخورد کنند و به خودکشی فکر کرده، تصمیم آنرا داشته باشند و حتی خودکشی کنند. اختلال افسردگی همچنین امکان دارد سبب بیخوابی، خواب بی اندازه ، حس خستگی و کوفتگی، مشکلات گوارشی، یا کاهش انرژی بدن شود.

درمان افسردگی, افسردگی, علائم افسردگی
دلایل افسردگی

دلایل افسردگی چه چیزهایی هستند؟

دلایل گوناگون بسیاری برای افسردگی وجود دارد که بازه ای از مسایل بیولوژیک تا وضعیت محیطی دارد. دلایل رایج شامل موردهای زیر میشوند :

سابقه ی خانوادگی: چنانچه سابقه ی خانوادگی افسردگی یا اختلال خلق دیگری وجود داشته باشد، شخص در ریسک بالای ابتلا به افسردگی قرار دارد.

حادثه های زمان بچگی: بعضی اتفاق ها، روش عکس العمل بدن به وضعیت ترس و اضطراب را تحت‌تأثیر قرار می دهند.

ساختار مغز: چنانچه لوب فرونتال مغز فعالیت کمتری داشته باشد ریسک بالاتری برای ابتلا به افسردگی وجود دارد. گرچه، دانشمندان نمی دانند که این فعالیت کم تر پیش یا بعد از آغاز علایم افسردگی اتفاق می افتد.

ماده های شیمیایی مغز: نوروترنسمیترها ماده های شیمیایی طبیعی مغز هستند که در افسردگی نقش دارند. مطالعه های اخیر نشان داده اند که تغییرات در عملکرد و تأثیر نوروترنسمیترها و روش تعامل آن ها با چرخه های نورونی دخیل در حفظ ثبات خلق، نقش مهمی در افسردگی و درمان آن ایفا می کند.

هورمون ها: تغییر در بالانس هورمون های بدن میتواند در ایجاد افسردگی مؤثر باشد. تغییرات هورمونی میتوانند ناشی از بارداری و طی هفته ها یا ماه های پس از زایمان و یا مشکلات تیروئید، یائسگی یا اختلال های دیگر باشند.

بیماری ها: بعضی بیماری ها مثل بیماری های مزمن، بیخوابی، درد مزمن، یا اختلال کم توجهی، بیش فعالی( ADHD)، شخص را در معرض ریسک بالاتری برای افسردگی قرار می دهند.

مصرف مواد: سابقه ی سوء مصرف مواد یا الکل میتواند مقدار ریسک را تغییر دهد. حدود ۳۰ درصد افرادی که مشکل سوء مصرف مواد دارند، افسردگی را تجربه می کنند.

دیگر موارد: دلیل افسردگی بسیاری از اشخاص ناشناخته باقی می ماند. علاوه بر دلائل یادآوری شده، دیگر ریسک فاکتورهای افسردگی شامل اعتماد به نفس پائین یا انتقاد بیش از اندازه از خویش، سابقه ی بیماری های روحی، مصرف داروهای خاص، حادثه های پراسترس مثل از دست دادن عزیزان، مشکلات اقتصادی یا طلاق می شود.

درمان افسردگی, افسردگی, علائم افسردگی
علایم افسردگی

علایم افسردگی شامل:

– تغییرات خواب

– تغییرات اشتها

– عدم تمرکز

– کمبود انرژی

– بی علاقگی

– کمبود اعتماد به نفس

– نومیدی

– تغییرات حرکتی

– دردهای جسمی

– افکار خودکشی

انواع افسردگی

بسته به شدت علایم، افسردگی میتواند به دسته بندی های مختلفی تقسیم شود. بعضی اشخاص افسردگی را خفیف و زودگذر تجربه می کنند، در حالیکه بعضی دیگر اختلال افسردگی شدید و پی در پی را تجربه می کنند.

اختلال افسردگی به چند گروه طبقه بندی میشود:

اختلال افسردگی اساسی

اختلال افسردگی اساسی از شدیدترین مدل افسردگی است. این نوع از اختلال با احساسات مداوم غم، نومیدی و ناکارآمدی معلوم می شود که به تنهایی و بدون پیگیری و درمان از بین نخواهد رفت.

برای تشخیص اختلال افسردگی عمده حداقل باید پنج نشانه از نه علامت زیر دست کم به مدت دو هفته در شخص وجود داشته باشد:

– داشتن خلق افسرده و ناراحت در بیشتر ساعتهای روز

– کم شدن علاقه به بیشتر فعالیتهای روزانه

– افزایش و یا کاهش چشم‌گیر وزن چنانچه شخص از برنامه غذایی و یا رژیم خاصی استفاده نمیکند. و کاهش اشتها

– بی خوابی یا پر خوابی

– بی قراری غیر طبیعی یا کاهش فعالیت جسمی

– خستگی مفرط یا از دست دادن انرژی

– حس بی ارزش بودن یا حس گناه شدید

– کاهش توانایی اندیشه کردن ، تمرکز و یا تصمیم گیری

– تفکر کردن مکرر به مرگ، یا داشتن فکر خودکشی با برنامه یا ابزاری خاص و یا اقدام به خودکشی

این علائم باید تقریباً همه روزه در شخص دیده شود و علامت اول و دوم یعنی داشتن خلق افسرده و کاهش علاقه و لذت حتماً باید در جمع پنج نشانه ای که شخص تجربه می کند وجود داشته باشد.

افزون برداشتن این علایم باید لااقل سه مورد از موردهای زیر هم تا حد قابل ملاحظه ای وجود داشته باشد:

– افزایش حس خود مهم بینی

– کاهش احتیاج به خواب کافی( کاهش یافتن زمان استراحت و خواب در شبانه روز)

– پرگویی و صحبت بیش از حد

– ابراز نقطه نظرهای مختلف و پراکنده

– نداشتن تمرکز و پرت شدن حواس به سادگی

– پرتحرکی و افزایش فعالیتهای بدنی

– پرداختن بیش از حد به فعالیتهای لذتبخش و پر خطر
چگونه می توان به یک فرد افسرده کمک کرد؟
درمان افسردگی با گیاهان دارویی

درمان افسردگی, افسردگی, علائم افسردگی
نشانه های افسردگی

اختلال افسردگی مداوم( دیس تایمی)

این اختلال خفیف تر است ولی نوع دائمی افسردگی است. برای تشخیص، علایم باید لااقل دو سال وجود داشته باشند. این مدل افسردگی به دلیل دائمی بودن، زندگی را بیش از افسردگی نوع ماژور تحت‌تأثیر قرار می دهند. افرادی که دچار افسردگی دائمی هستند علایمی مثل:

– از دست دادن شوق نسبت به فعالیت های روزانه

– حس نا امیدی

– از دست دادن کارایی و اعتماد به نفس پائین

افسردگی مانیک یا اختلال دوقطبی

افرادی که از اختلال دوقطبی دارند، همان گونه که از اسم آن معلوم است، گاهی وقت ها. خیلی شادمان و گاهی ناراحت هستند. در حالت” ناراحتی”، بیماران افسرده هستند و علایم افسردگی دارند.در شرایط” شاد”، بیماران پر از قدرت هستند، جملات سریعی دارند که با هم جور نیستند، کارهایی را هم زمان انجام میدهند ، هرچند هیچ کاری کامل انجام نشده است.

روانپریشی

بعضی از اشخاص مبتلا به افسردگی اساسی هم دوره های از دست دادن ارتباط با حقیقت را پشت سر می گذارند. این به روان پریشی معروف است که میتواند خیالات و هذیان باشد.

توهم زمانی است که شخص چیزهایی را می بیند که وجود خارجی ندارد، یا صداهایی می شنود که نیست، بو و مزه هایی را حس می کنید که درواقع وجود ندارند. افسردگی همراه با روان پریشی میتواند علایم جسمی را هم بهمراه داشته باشد.

افسردگی پریناتال( زمان حاملگی و بعد از آن)

با وجود اختلاف در ارزیابی ها، مطالعه ای اخیرا به این نتیجه رسیده است که تقریباً ۱۶ درصد زنان از یک اختلال اضطرابی در زمان حاملگی و ۱۷ درصد در دوره ی قبل یا پس از آن از استرس رنج می برند.

پس از زایمان، بعضی زنان با اضطراب شدید، همراه با ضربان قلب بالا، احساس رخ دادن مصیبتی نزدیک و ترس ها غیرمنطقی روبرو می شوند.

با ترس های شدید و غیر منطقی خویش چه کنیم؟

حس گناه و مقصر دانستن خویش در مواقع درست پیش نرفتن اتفاقات، نگرانی و حس ترس شدید بدون علت معقول علامت های اضطراب در دوره ی قبل یا پس از زایمان هستند.